آیا ماشین ها جایگزین شغل شما خواهند شد؟

آیا ماشین ها جایگزین شغل شما خواهند شد؟

دنیای ماشینی به‌خودی‌خود ممکن است بسیار خوشایند باشد و با رفاهی که به ارمغان می‌آورد زندگی را برایمان راحت‌تر کند اما زمانی که همین ماشین‌های هوشمند کنترل تمام کارها را به دست بگیرند و تهدیدی برای زندگی و آینده شغلی ما بشوند، زندگی کمی ترسناک به نظری رسد. (فیلم “من، ربات” محصول سال ۲۰۰۴ با بازی ویل اسمیت توصیه می‌شود تا این فضای اغراق شده را بهتر درک کنید). سؤال اینجاست که در این دوره زمانه آیا می‌شود به زندگی ماشینی اعتقادی نداشت؟ زندگی ماشینی خوب و بد داریم؟ ربات‌ها تا چه حد می‌توانند اداره امور را در دست بگیرند؟ و درنهایت نقش انسان‌ها در دنیای ماشین‌هایی ساخته دست بشر، چیست؟
بدون شک به‌کارگیری ربات‌ها باعث پیشرفت‌های فراوانی در صنعت شده است و هوش مصنوعی و حوزه‌های گوناگون فناوری به‌سرعت درحال‌ توسعه است. پیش‌بینی می‌شود که سرعت بالای رشد فناوری و استفاده روز افزون از ماشین‎ها، بیشتر فرصت‌های شغلی‌ را در اختیار ربات‌ها قرار خواهد داد؛ ماشین‌هایی که کارها را بدون خستگی و با سرعت و دقت بیشتری انجام می‎دهند. پیشرفته‌تر شدن ربات‌ها نه تنها کارگران کارخانه‌ها را تهدید می کند،‌ بلکه کارمندان و شغل‌های خدماتی را نیز با خطر بیکاری مواجه می‌کند.
طبق گزارش اعلام شده (که خودشان هم اذعان داشته‌اند گزارش‎شان ممکن است دارای خطاها زیادی باشد!)، مدیران آموزش و پرورش، معلمان، مدیران اجرایی، باستان‎شناسان و انسان‎شناسان، معماران و مهندسان عمران عزیز فعلاً خیالشان آسوده باشد، شغل آن‌ها دارای ریسک کمی برای جایگزین شدن با ربات‌ها است. اما فروشندگان تلفنی، گویندگان، آشپزهای رستوران، پیشخدمت‌ها، تهیه کنندگان مالیاتی، دفترداران، حسابرسان و حسابداران دارای مشاغلی با ریسک بالای جایگزینی هستند.
تاریخچه استفاده از ماشین به جای نیروی کار انسانی و پیش بینی مشاغل و مهارت‌هایی که ممکن است ربات‌ها جایگزین آن‌ها شوند را در اینفوگرافیک زیر ببینید.

اینفوگرافیک - ماشین ها جایگزین چه شغل ها می شوند؟

2 پاسخ
  1. مهراد علیخانی
    مهراد علیخانی says:

    به نظر من با تولید ماشین ها به یک سری متخصص برای نگهداری از آن ها نیاز است فقط یک سری مشاغل حذف می شوند .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *