Breadcrumb چیست؟

Breadcrumb چیست؟

Breadcrumb یک راهنمای ناوبری (Navigation) است که معمولاً به صورت افقی در بالای صفحات وب زیر عنوان و هدر سایت قرار می‌گیرد و مسیری که کاربران طی می‌کنند تا به نوشته‌ای برسند را نشان می‌دهد. در واقع این مسیرها به کاربران کمک می‌کند تا موقعیت خود را در یک وب سایت بیابند.

Breadcrumb - برد کرامب

این مسیرها ضمن راهنمایی کاربران، به موتورهای جستجو نیز کمک می‌کنند که اطلاعات یک صفحه از وب سایت را دقیق‌تر رتبه‎بندی کنند و در لیست نتایج جستجو ارائه دهند. ایجاد بردکرامب یکی از ابتدائی ترین بخش‌های سئو کردن سایت است که تأثیر زیادی بر بهینه سازی سایت دارد.

زمانی که از نشانه گذاری اطلاعات Breadcrumb به شیوه ای صحیح در بدنه یک وب سایت استفاده شده باشد، گوگل و سایر موتورهای جستجو، اطلاعات آن سایت را مشابه تصویر زیر در نتایج جستجو نشان خواهند داد:

نمایش بردکرامب در موتور جستجوی گوگل
امروزه بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا و قالب‌های آماده، از نشانه گذاری بردکرامب پشتیبانی می‌کنند؛ با این وجود به تمامی شرکت‌ها و طراحان وب توصیه می‌شود در طراحی و توسعه وب سایت‌هایی که دارای مطالب زیاد و اطلاعات طبقه‌بندی شده هستند مکانی را برای نمایش Breadcrumb در نظر بگیرند.

یک دنباله بردکرامب ممکن است بصورت زیر نمایش داده شود:

خدمات > طراحی و توسعه وب > فروشگاه اینترنتی

کد HTML دنباله بردکرامب بالا می‌تواند بصورت زیر باشد:

کد Breadcrumb

شیوه‌های گوناگون و استاندارد استفاده از Breadcrumb را می‌توانید در وب سایت schema.org مشاهده نمایید.

8 پاسخ
  • محمد سعید فرج نظام
   محمد سعید فرج نظام says:

   breadcrumb در لغت به معنای "خرده نان" است؛ اما در وب به عنوان یک راهنمای ناوبری شناخته می شود. جالبه بدونید که این واژه از داستان هانسل و گرتل گرفته شده، که شخصیت های داستان برای مسیریابی از خرده نان استفاده می کردند!

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *